To je danas najnaprednija i najbolja HIRURŠKA METODA za uklanjanje raznih promena na koži i sluzokožama.
Radiotalasnom hirurgijom se bezbedno, bezbolno, brzo i bez primetnih ožiljaka - uklanjaju mladeži, bradavice, fibromi, keratoze, dermofibromi, ksantelazme, kondilomi, hemangiomi, ateromi, dermalne ciste, prošireni kapilari i venule, idiopatske izrasline i druge tumorske promene i estetski nedostaci kože, ali se rade i složene hirurške operacije i zahvati iz domena PLASTIČNE i MIKROHIRURGIJE, OPŠTE HIRURGIJE i OTORINOLARINGOLOGIJE, MAKSILOFACIJALNE i ORALNE HIRURGIJE, UROLOGIJE i GINEKOLOGIJE.
Sa ovom Hi-Tech hirurškom metodom intervencije na kožnim promenama traju nekoliko puta kraće nego sa klasičnom hirurgijom, bez potrebe za ušivanjem posle intervencije i za sukcesivnim previjanjem, a sa upadljivo bržim zarastanjem - bez primetnog ožiljka.
To je revolucionarna Hi-Tech hirurška metoda drugačija od svih drugih metoda i tehnika koje se koriste za slične namene, kao što su: laseri, ultrazvučni nož, kriohirurgija, elektrokauterizacija, dijatermija ili klasična hirurgija skalpelom.
Radiotalasna hirurgija počiva kao i laseri na - novim fizičkim principima - visoke gustine energije fokusirane u malim tačkama koja omogućava sečenje, redukciju, eliminaciju i koagulaciju tkiva. Ali za razliku od lasera, radiotalasni aparat ne dovodi nego - indukuje i izaziva stvaranje termičke (toplotne) energije u samoj ćeliji prenosom velike frekvencije na molekule intraćelijske tečnosti, na onom delu tkiva gde specijalni nastavak - radioda - dodiruje površinu kože ili promene na koži i sluzokožama.
Radiotalasni uređaji rade na standardnoj frekvenciji mrežnog napajanja od 50 ili 60 Hz, koju potom pretvaraju u visokofrekventne talase od 4.0 MHz (ili 4 miliona ciklusa u sekundi). Godine 1978. Dr Manez je dokazao da je već 3.3 MHz (ili 3.3 miliona ciklusa u sekundi) frekvencija kojom je moguće - sečenje mekog tkiva. Danas se u najnovijim radio-hirurškim uređajima može generisati više različitih talasnih frekvencija za hirurške zahvate, od kojih svaka ima različito dejstvo na tkivo kao što je - incizija, ekscizija, koagulacija sa hemostazom ili fulguracija.
Radiotalasna hirurgija je pre svega atraumatska metoda sečenja, uklanjanja i koagulacije mekog tkiva. Nije potreban pritisak, već nežan precizan dodir vrhom specijalnog nastavka - radiode, jer ćelije isparavaju na putu radiotalasa - razdvajajući ciljano tkivo na mestu dodira sa vrhom radiode.
Radiotalasi visoke frekvencije (4.0 MHz) prenose se preko specijalnih mikro-vlaknastih radioda - na ciljno tkivo. Kontakt radiode sa tkivom izaziva rezonantno (satreperivo) kretanje molekula intraćelijske tečnosti, odnosno njihovo ubrzano rotiranje i kretanje do te mere da u plazmi ćelije dolazi do - povišenja temperature, eksplozivne razgradnje ćelija i isparavanja tečnosti.
Visoka frekvencija izaziva preuređenje hemijskih veza između molekula i njihovo ubrzano rotiranje i kretanje - i pretvaranja te kinetičke energije rotacije i ubrzanja u - termičku energiju i oslobađanje toplote! Povišenje temperature plazme pod dejstvom 4.0 MHz dovodi do širenje ćelije, a to rezultuje eksplozijom ćelijskog zida. Ovaj proces naziva se i - ćelijska isparljivost ili vaporizacija.
Eksplozije ćelija sa vaporizacijom dovodi do pojave razmaka u ciljanom tkivu, stvarajući tako mikroincizije (mikrorezove) na putu radiode. To suštinski razlikuje ovu metodu od - lasera, termokauterizacije, dijatermije i sličnih metoda gde se toplota dovodi spolja i vrši - spaljivanje ćelija - što je mnogo agresivnije (opekotina tkiva) i manje precizno, naročito po dubini.
Ukoliko je potrebno, primenom odgovarajuće tehnike rada sa radiotalasima može se izazvati - kolaps i skupljanja tj. redukcija veličine ciljanog tkiva (na bazi efekta poznatog iz fizike magneta), kao i skupljanje lezije koja nastaje nakon uklanjanja patološke promene na koži ili sluzokoži.
Radiotalasnu hirurgiju neki autori nazivaju i Radio-plazma hirurgija upravo zbog procesa koji se dešavaju u plazmi ćelija pod uticajem radiotalasa visoke frekvencije.
To su:
Na Svetskom Kongresu IFOS - Pariz 2017. ukazano na prednosti Radiotalasne hirurgije u odnosu na druge savremene hiruške metode.
Tada su predstavljene studije koje su pokazale sledeće:
Radiotalasna hirurgija u poređenju sa konvencionalnom hirurgijom (pomoću skalpela, termokautora i sa ušivanjem rane) prosto blista, pre svega u domenu uklanjanja raznih promena na koži i sluzokožama, kao i u domenu određenih - estetskih intervencija. Nesumljive prednosti su - laka, brza i veoma precizna incizija i ekscizije bez ikakvog pritiska sa koagulacijom i hemostazom, što omogućava čisto operativno polje i znatno brže zarastanje rane bez ušivanja ili uz neznatno korišćenje šavnog materijala (ako je rana većih dimenzija). Ove prednosti nekoliko puta skraćuju zbirno vreme trajanja intervencije - uz ekstremno retku pojavu postoperativnih infekcija. Primera radi - uklanjanje većih mladeža, fibroma i sličnih promena sa sklapelom i sa ušivanjem rane, traje u proseku od 20 do 30 minuta, a sa radiotalasima od 3 do 5 minuta sa daleko bržim procesom zarastanja i bez - primetnog ožiljka!
Kada se koriste skalpeli na tankom kožnom tkivu, kao što je koža očnog kapka, postoji tendencija povlačenja kože, povrede potkožnih struktura i stoga ne retko - nepreciznog (neestetskog) reza, dok kod takve intervencije sa radiotalasima - specijalna radioda glatko klizi kroz tkivo kože i podkože uz minimalni kontakt i potpunu kontrolu penetracije. U isto vreme radioda pravi koagulaciju i hemostazu rane.
Konačno i ne manje važno, radioda se za vreme upotrebe sama steriliše.
Mladeži nastaju celog života, tako da su retke osoba koje posle tridesete godine nemaju u proseku između 10 i 40 mladeža.
Radiotalasna hirurgija nudi u odnosu na - Laser preciznije sečenje i kontrolu reza i - po dubini i po širini tkiva. Radiotalasna hirurgija uklanja i - tvrde kožne promene koje se ne mogu ukloniti laserima za dermatohirurgiju. Bitna prednost jeste i brži proces zarastanja. Naime, zbog manjeg lateralnog oštećenja tkiva i indukovanog (posrednog) stvaranja energije u citoplazmi ćelije, radiotalasne intervencije izazivaju manju ožiljnu reakcija nego laser - što su pokazale sve kliničke studije.
Radiotalasna hirurgija u odnosu na Laser ima i znatno širu primenu u različitim granama hirurgije, te jednako dobar efekat i sečenja i koagulacije, za razliku od od Lasera koji slabo koaguliše tkivo. Kod uklanjanja - manjih tetovaža daje dobar kozmetski efekat, a intervencije ne moraju kao kod Lasera da se više puta ponavaljaju. Manje tetovaže se radiotalasima uklanjaju u jednom aktu, pa je i finansijski značajno povoljnija cena takvih intervencija.
Više kliničkih studija pokazuje da je Radiotalasna hirurgija bolja u odnosu na Laser za - inciziju i redukciju tkiva većeg opsega (po dubini i širini), te za - uzimanje biopsije bez lateralnog oštećenje tkiva. Manje lateralno oštećenje tkiva znači brže zarastanje, manje ožiljke i manje nelagodnosti.
Radiotasna hirurgija u odnosu na Infracrveni koagulator ima sledeće prednosti: više mogućih primena i više različitih tipova intervencija u odnosu na samo jednu opciju - koaglaciju koju ima ovaj uređaj!
Radiotalasna hirurgija u odnosu na Elektrokauter i napredniju Dijametriju ima sledeće prednosti: oba ova uređaja koriste električnu energiju za generisanje visoke temperature kojom se deluje na tkiva. Kada su intervencije na koži (i potkoži) u pitanju, ovi uređaji prenose električnu energiju na - elektrodu koju zagrevaju, pa kroz pacijenta do neutralne elektorde. Pri tome na mestu kontakta elektrode sa tkivom - seku i koagulišu mnogo finije nego predhodna generacija uređaja, ali još uvek na principu da - greju elektrodu do visoke temperature (ili da stvaraju gusto varničenje korišćenjem električnog procepa) kojom deluju i sagorevaju (spaljuju) ćelije na ciljanom tkivu. Termičaka oštećenja (opekotine) koja nastaju pri ovakvim intervencijama spaljivanja ciljanog tkiva ili promene na tkivu (koži) - uzrokuju i značajna lateralna oštećenja kože, pojačano ožiljavanje i sporije (produženo) zarastanje, često sa - upadljivim ožiljcima.
Za razliku od ovih elektrouređaja, kod Radiotalasne hirurgije nema - gorućeg tkiva - spaljivanja i opekotina, jer je u pitanju suštinski drugačiji princip dejstva od elektrokautera ili uređaja za dijatermiju, pa stoga ne dolazi do značajnih termičkih povreda i usporenog pojačanog ožiljavanja. Klinički je dokazano da je ožiljak tkiva posle radiotalasne intervencije obično - neprimetan, nema lateralnog oštećenja tkiva, a kozmetički rezultati su evidentno superiorni.
Radiotalasna hirurgija u odnosu na Ultrazvučnu hirurgiju ima veoma bitnu prednost, koja se ogleda u sledećem! Ultrazvučni nož je uređaj koji koristi ultrazvučnu energiju za sečenje i evakuaciju tkiva. Generator uređaja stvara odgovarajuću električnu energiju koja se pomoću piezoelektričnog kristalnog sistema konvertuje u ultrazvučnu energiju, a koja proizvodi vibracije na vrhu instrumenta - ultrazvučnog noža, konstantne frekvence od 55.500/sec. Vibracije se prenose na tkivne molekule koji bivaju pobuđeni i ubrzani, slično kao kod radiotalasa (ali sa nižom fokusiranom energijom). Usled rezonantnih oscilacija oko težišta molekula nastaje produkcija toplote koja obezbeđuje denaturaciju (razlaganje) proteina u tkivu, što znači da se tkivo seče - raskidanjem proteinskih traka. Nedostatak je u tome što jedan jako dobar alat za - sečenje tkiva unutrašnjih organa tj. ultrazvučni nož - nije uređaj za koagulaciju, jer obezbeđuje minimalni transfer energije u okolno tkivo. Ultrazvučni nož je pre svega dizajniran da seče i uklanja parenhimatozno tkivo unutrašnjih organa i promene na tim tkivima i nije adekvatan za dermatohirurgiju. Ultrazvučni prenos energije osim toga - ne obezbeđuje dovoljnu snagu i temperaturu za - sečenje tvrdih kožnih tumorskih promena, velikih keratoza, bradavica na šakama i stopalima, kondilomskih masa u ginekologiji i urologiji.
Za intervencije na koži i sluzokoži je mnogo prikladnija i efikasnija Radiotalasna hirurgija.
Ovom metodom, kada se stručno izvodi - promene na zdravom tkivu oko mladeža, bradavice, fibroma, seboroičnih keratoza, ksantelazmi, tumorskih promene i slično - mere se mikronima (mikron je hiljaditi deo milimetra), a brzina intervencije, bipolarana koagulacija i odsustvo hirurškog šava ivica rane, učinili su Radiotalasnu hirurgiju suverenom metodom bez premca, na polju - male hirurgije kože.
Radiotalasnom hirurgijom se obezbeđuje - biopsijski uzorak bez oštećenja okolnog tkiva, koji je jednako upotrebljiv za PH (patohistološku) analizu kao i uzorak tkiva uzet klasičnom hirurškom ekscizijom. Biopsijski uzorak se može uzeti omčom u vidu totalne ,,shave” ekscizije i nežnog skulpturisanja tkiva u cilju neprimetnog ožiljka i očuvanja estetetike kože, što je od velikog značaja kada su intervencije rade na - licu ili vratu.
Neke od najčešćih intervencija gde se Radiotalasna hirurgija pokazala kao najbolji izbor su:
Niz plastično-hirurških i estetskih intervencija mogu se izvoditi brže i preciznije, sa boljim kozmetskim rezultatima nego sa skalpelom ili laserom. Nekoliko bitnih prednosti u odnosu na klasičnu Plastičnu hirurgiju jesu - finiji rez od bilo kog skalpela, visoka preciznost, brzina same intervencije, efikasna hemostaza, manji postoperativni bol i otoci, brzo i nekomplikovano zarastanje - bez primetnog ožiljka. Sve to predstavlja odličnu alternativu nizu klasičnih hirurških zahvata na polju Plastične i Estetske hirurgije.
Neke od esteskih intervencija gde je Radiotalasna hirurgija donela suštinske benefite su:
Radiotalasna hirurgija je idealna Hi-Tech hirurška alternativa raznim konvecionalnim, kao i savremenim hirurškim metodama zbog:
Zaključak koji se sam nameće jeste:
Radiotalasna hirurgija je PRVA Hi-Tech hirurška metoda 21. veka!
Pon - Petak
09:00 - 20:00
Subota
10:00 - 15:00
© 2023. Nanoklinika Brant All Rights Reserved. SEO